Rekonstrukce bytu - tipy a hacky jak to vše přežít

Rekonstrukce mého "doma" byla věc velmi zábavná (a to jsem se rozhodla byt kompletně vystěhovat - nechápu ty občany, co po dobu rekonstrukce nemovitost obývají - pro mě nemyslitelné - a velmi tyto osoby obdivuji), proto jsem se rozhodla vám zde přinést nějaké tipy, které vám případně vaši cestu usnadní.

1. Rozpočet si navyšte cca o 100 %

Ptáte se na důvod? Vysvětlím: přišel podlahář a říká: ty obložky, ty by stálo za to taky vyměnit (no to jsme tak úplně v plánu neměli, ale neva...dalších 30 tisíc...), před rekonstrukcí vám město vypoví garáž, kam jste plánovali uložit demontovaný nábytek, takže jste nuceni si pronajmout úložný kontejner, další 2000 CZK měsíčně, po rekonstrukci zjistíte při úklidu, že všechny žaluzie můžete v podstatě vyměnit, to bylo dalších 10000 CZK, a to se tak postupně nabaluje, že vlastně skončíte podstatně výše, než jste počítali, takže je lepší mít rezervu, než pak nemít, kde brát (když zbyde můžete po rekonstrukci jet na odpočinkovou dovolenou - třeba ...).

2. Do rozpočtu zahrňte i pravidelné odměny pro sebe

Jaké odměny mám na mysli? ty na nervy...abyste to přežili, budete potřebovat někdo dobré víno (to já nemohla), tak jsem to suplovala přívalem zákusečků a podobných laskomin, při dnešních cenách to už nějakou tu cifru udělá. Pokaždé, když jsem vlezla se na pokrok řemeslníků podívat se mi chtělo z toho bordelu a všeho brečet (bordel by ještě šel, ale reakce sousedů byl větší kalibr - před těmi se také obrňte a dělejte, že to nevidíte - všichni dělají, jakoby nikdy nic nerekonstruovali).

3. Jezděte rozhodně řemeslníky kontrolovat

A často. Budete tak mít přehled, byť ten pohled je vážně hrůzostrašný, ale dokážete případně ještě ovlivnit možné chyby a změny (ano taky jsme zjistili, že elektrikáři neudělali drážku tam kde měli, tak jsme hlásili, aby se co nejdříve dodělala).

4. Sepište si co vše budete kupovat - jako například dveřní obložky a dveře atd. a zavčas to objednejte

Hrozilo nám, že gauč dojde po novém roce (naštěstí jsme prozíravě koupili velká zahradní křesílka na balkon, takže zatím sloužila k sezení ta), naštěstí tedy gauč došel překvapením před Vánoci, narozdíl tedy od obložek a dveří (pokud nemáte obložky a dveře, nemůžete dolištovat podlahu a tím pádem pak ani smontovat zpět skříně na oblečení - takže tak nějak pořád něco hledáte po krabicích atd.)

A pokud budete objednávat nový gauč, zaplaťte si službu vynesení do bytu (my pořád řešili, jak jej dostaneme po schodišti atd. a ti šikovní muži z nábytkářských firem to prostě umí, takže si ušetříte spoustu starostí a přemýšlení - na tomto fakt neušetříte).

5. Na úklid chytře

Na internetu jsem získala tip na úklidovou nanohoubičku - je to taková skvělá a levná věc, která se používala bez jakékoli chemie - tuto vychytávku si určitě na úklid pořiďte, za mě je opravdu skvělá a odstraníte s její pomocí jakékoli šmouhy a další věci. 

6. Všechno co demontujete a balíte popisujte

Všechno co balíte důkladně popisujte. Šroubky k tamté skříni a oné skříni, vážně vám to ušetří spoustu času. Stejně jako u nás v jedné nejmenované sámošce, dávají zdarma krabice od banánů, jsou krásně stohovatelné, mají ucha a krásně se v nich věci stěhují. Usnadní to spoustu, práce, a ušetříte za nákup různých jiných krabic.

7. Kde shánět řemeslníky?

Já objevila v průběhu rekonstrukce portál www.nejremeslnici.cz (na ty hlavní jsem měla doporučení od známých, ale pak na něco málo chybělo, nebo bylo potřeba ověřit cenu).

Na tomto portále si zadáte poptávku, chodí vám nabídky a vy tak zjistíte jak se pohybují ceny, můžete si u jednotlivých firem ověřit recenze (které vkládají obyčejné občané jako vy) a tím pádem si vyberete firmu, se kterou by snad neměl být problém - mě se to u 3 profesí provedlo a jsem za to moc ráda, takže mohu tento portál jen doporučit.










Všem co rekonstruují přeji, ať to dobře probíhá a krásně vypadá na konci :)

PS: k tomuto článku mne velmi motivoval článek Rosy Mitnik k přečtení ZDE

Komentáře

Oblíbené příspěvky